Není medicína jako medicína
Před lety jsem měla
redakcí e-magazínu PHOENIX On-line přislíbeno, že mi „otisknou“ mini-sérii
článků o Hamerově Germánské nové medicíně®. Úvodní text se líbil, nakonec z toho ale z neznámých důvodů sešlo… Protože mi přijde škoda, aby už hotový
článek jen tak nečinně polehával v pomyslném šuplíku, můžete se do něj začíst teď a tady. Prakticky v nezměněné
podobě. Vychází z jednoho z mých vůbec prvních příspěvků zde na
blogu.
NENÍ MEDICÍNA JAKO MEDICÍNA
Medicín je celá řada. Západní, východní, konvenční nebo nekonvenční. Například. Veškerému škatulkování se ale jedna medicína vymyká. Je jí Germánská nová medicína® Dr. med. Mag. theol. Ryke Geerda Hamera, která dokáže vystopovat příčiny takřka všech nemocí (neplatí to například pro onemocnění z nedostatku důležitých látek pro tělo).
Systém Germánské nové medicíny® vznikl zhruba před 40 lety kousek za našimi hranicemi, jak ostatně napovídá jeho název. Přesto je tento medicínský model jen obtížně zařaditelný k naší západní medicíně, jež představuje standardní lékařskou péči tak, jak ji známe, a pod níž se rozumí medicína klasická, akademická, školská, alopatická, konvenční, mainstreamová, ortodoxní či medicína hlavního proudu.
Ale ani s medicínou východní, kterou jsou zpravidla myšleny tradiční, tisíce let staré medicínské postupy z oblastí Číny, Japonska a Koreje (plus tajuplná medicína indiánská a ruská lidová medicína), nemá Germánská nová medicína® zbla společného.
Medicína Dr. Hamera nespadá ani pod medicínu nekonvenční, jejíž léčebné postupy nejsou uznávány jako lege artis medicínské postupy, což znamená, že nebyly prověřeny dle pravidel klinického výzkumu (určovaných školskou medicínou). A z tohoto důvodu ji nelze nazvat ani medicínou komplementární, která se kombinuje s medicínou klasickou a mezi jejíž obory spadá kupříkladu tradiční čínská medicína, reflexologie, chiropraxe, fyzioterapie či biotronika.
A nepochodíme ani s jejím přiřazením k medicíně alternativní, jež klasickou medicínu naopak opomíjí a je zastřešujícím pojmem pro směry jako homeopatie, ajurvéda, akupresura, akupunktura, aromaterapie, bylinkářství (moderněji fytoterapie) nebo celostní (holistická) medicína.
Germánskou novou medicínu® není možné ani šmahem označit za jakýsi psychosomatický přístup, jenž se zaměřuje na vzájemné působení těla (soma) a duše (psyché).
Medicína Dr. med. Mag. theol. Ryke Geerda Hamera je zkrátka nezařaditelná.
Asi nejlépe ji vystihuje prostřední slovo z názvu, které je i součástí oficiálního pojmenování (nový se řekne v němčině neu – Germanische Neue Medizin®). Pod NOVÝM rozumíme překonání STARÉHO. A Hamerova NOVÁ medicína tu STAROU (školskou, tradiční, oficiální, akademickou, konvenční, …) skutečně překonává.
Pojďme se podívat na to, v jakém ohledu například.
- STARÁ (školská) medicína funguje na základě několika tisíc hypotéz (ne, není to překlep). Hemží se to v ní slovy jako pravděpodobně, možná, případně… V NOVÉ medicíně bychom taková slovíčka hledali marně. Tento model se opírá o ověřitelné biologické zákonitosti, které je možné opakovaně pozorovat.
- Téměř na každou nemoc dnes fasujeme chemické léky. Jakmile za námi zaklapnou dveře ordinace, míříme s receptem v ruce do nejbližší lékárny. O vedlejší účinky tabletek skrytých v barevných krabičkách se obvykle nezajímáme. NOVÁ medicína o lécích není, byť jejich užití v krajních případech považuje za rozumné.
- Recept od lékaře nás ubezpečuje, že příčina našich obtíží leží někde venku. Jinak by přeci nemohlo léčení probíhat zvenčí. K tělu se ve STARÉ medicíně přistupuje podobně, jako když „ochoří“ automobil. V medicíně NOVÉ se příčiny hledají v jedinečných vnitřních prožitcích člověka (definovaných podle jasných kritérií).
- STARÁ medicína disponuje řadou léčebných metod, pomocí nichž se pokouší tělo opravit, zbavit ho něčeho nežádoucího, ba i nebezpečného. NOVÁ medicína žádnou vlastní metodu nemá. Představuje „pouze“ soubor informací, nový způsob uvažování o nemocech, zcela jiné chápání procesů odehrávajících se v našich tělech, kdy nic není dobře, nebo špatně, nýbrž vše odpovídá biologické realitě. V terapii pak využívá nejrůznějších dostupných technik.
- Pro STAROU medicínu představují choroby něco zlého. Proto lékaři-klasici neustále s něčím a proti něčemu bojují. NOVÁ medicína je představě boje vzdálena o celé světelné roky. K válce nevidí důvod. Vše má podle ní své opodstatnění, svůj biologický smysl.
- NOVÁ medicína se vyznačuje vyšší citlivostí, pokud jde o rozlišování mezi čistými fakty a interpretacemi faktů. Mnohá fakta se totiž jako fakta jenom tváří, i když se ve skutečnosti jedná o pracovní hypotézy (parketa STARÉ medicíny). To samé platí i pro stanovování diagnóz. Také zde je třeba přísně rozlišovat mezi diagnózou založenou na faktech a diagnózou vystavěnou pouze na nějaké hypotéze, resp. domněnce.
- Pokud jde o vyhodnocování nálezů, je na tom NOVÁ medicína ve srovnání s medicínou STAROU lépe. Není totiž odkázána pouze na úroveň tělesnou. K dispozici má úrovně hned tři – úroveň psychickou, úroveň mozku a úroveň orgánu. A nález na jedné úrovni musí být vždy v souladu se zbývajícími dvěma úrovněmi. Tím je vyloučeno, že by mohlo dojít ke špatné interpretaci, resp. že by byla stanovena chybná diagnóza. Dle statistik je totiž správných diagnóz jenom 60 %, celých 40 % je nesprávných (Zdroj: Björn Eybl, Die seelischen Ursachen der Krankheiten, IBERA 2015, str. 29). Proč? Protože školské medicíně chybí kontrola.
- Terapie v módu NOVÉ medicíny probíhá v optimálním případě – podobně jako je tomu s vyhodnocováním nálezů – na všech třech úrovních: úrovni psychické (praktická pomoc s využitím zdravého selského rozumu), úrovni mozku (pozorování změn, popřípadě řešení mozkových komplikací) a úrovni orgánu (řešení zde vyskytnuvších se komplikací). Dr. Hamer totiž řádným vědeckým výzkumem přišel na to, že každá nemoc se v organismu projevuje vždy na třech zmíněných úrovních najednou, a to synchronně. STARÁ medicína tento fakt opomíjí. Dosvědčuje to existence speciálních, od sebe oddělených oborů, kdy jeden nahlíží do duše (psychiatrie), druhý zkoumá mozek člověka (neurochirurgie) a třetí studuje jeho vnitřní orgány (např. vnitřní lékařství).
- NOVÁ medicína se neschovává za nesrozumitelnou terminologii. Těchto zástěrek nemá zapotřebí. Její pacient, přesněji řečeno klient, je o průběhu své nemoci informován co možná nejsrozumitelněji. Zde neuslyšíte juvenilní idiopatická artritida, nýbrž zánět kloubu.
A na závěr přidávám slova autora Germánské nové medicíny®, Dr. med. Mag. theol. Ryke Geerda Hamera. Zazněla téměř před čtvrtstoletím:[1]