Novinka v mamografickém vyšetření. Anebo ne?
V roce
2010 vydalo nakladatelství Amici
di Dirk Hamerovu knížku
„Brustkrebs
– der häufigste Krebs bei Frauen?“
(Rakovina prsu – nejčastější
rakovina
u žen?). Na straně 287 Dr. Hamer píše:
9. března 2024 vyšel v týdeníku Rundschau am Wochenende článek s názvem Mamografie bez tlaku – Radiologové v Regensburgu a Regenstaufu.[1]
Píše se zde, že dvě radiologické praxe v Německu nabízejí jako první v zemi zcela nový postup pro diagnostiku prsů. Spirální CT prsu má představovat alternativu k tradiční mamografii.
Přístroj od výrobce AB-CT (Advanced Breast-CT GmbH) v sobě kombinuje všechny služby konvenčního vyšetření prsu, jako je digitální mamografie, tomosyntéza nebo magnetická rezonance. Navíc přináší výhody:
Vyšetření je pro pacientku komfortní – zobrazení 3 D řezů s vysokým rozlišením lze pořídit bez komprese, tedy stlačení či zmáčknutí prsu. Pacientka leží na lehátku na břiše a sama si umísťuje prsa do připraveného otvoru. Prsa tak zůstávají v přirozeném tvaru. Zároveň jde o mimořádně úsporné vyšetření s nízkou dávkou záření. Samotné snímání trvá pouhých sedm až dvanáct sekund.
O něco rychlejší než naši západní sousedé byla při zavádění tohoto „Mamma-CT“ univerzitní klinika v Curychu (USZ Universitäts Spital Zürich). Ta představila tuto alternativu již v roce 2022.[2]
Otázka zní: A jedná se skutečně o novinku, nebo se to jen jako „nové“ prodává?